Predstavljanje romana ‘Bitka’

Predstavljanje romana ‘Bitka’ u Pastoralnom centru u Podturnu, 16. rujna 2015.  godine

U Pastoralnom centru Župe sv. Martina u Podturnu održano je predstavljanje romana „Bitka“ Alena Sambolca. Riječ je o povijesnom romanu koji govori o Nikoli Zrinskom i bitci za Siget iz 1566. U pisanju romana autor se koristio povijesnim činjenicama prema u Hrvatskoj dostupnoj relevantnoj literaturi. Ministarstvo kulture RH poduprlo je autora u književnom stvaralaštvu za ovu godinu.

Roman je publici predstavila učiteljica hrvatskog jezika gđa. Vera Pongrac. Naglasila je da je riječ o složenom i dinamičnom romanu u kojem autor povezuje elemente raznovrsnih povijesnih izvora iz 16. stoljeća postavljajući ga u konfabulativni okvir veoma razrađene priče. Potka čitava djela i autorova neskrivena interesa su vrijednosti junaštva, prijateljstva, vjernosti, ljubavi prema domovini i svojem narodu, no autor ne pribjegava  idealizaciji. Naprotiv, epski objektivno prikazuje surovost vremena i običaja te psihologiju viteštva u kojoj je žrtva bolja od pomoći koja bi poljuljala borbeni moral.

Gđa Pongrac pročitala je i zaključnu misao recenzije gđe Vere Vujović koja kaže da je riječ o velikom književnom pothvatu, ozbiljnom i višestruko vrijednom povijesnom romanu izgrađenom s pomnošću, preciznošću koja je u suvremenoj kulturi prava rijetkost, strukturno izuzetno razrađenom.

Autor je predstavio temu: lik hrvatskog bana kneza Nikole Zrinskog te bitku za Siget u kojoj se proslavio. Smatra da su Hrvati nedovoljno upućeni u svoju slavnu prošlost, pa tako i u dijelić prošlosti koja je tema njegova romana. Citirajući Rudolfa Horvata naglasio je važnost čuvanja istine o prošlosti zbog boljeg razumijevanja sadašnjosti.

Skupina djevojaka sudjelovala je u programu recitiranjem dijelova romana i izvođenjem a capela Himne te pjesama „Međimurje kak si lepo zeleno“ i „Vuprem oči“.

župnik-domaćin pozdravlja nazočne

učiteljica Vera predstavlja knjigu

recitacija dijelova romana

pjevačka grupa

Kreirano: 19. Rujan 2015.