Proslavljen zaštitnik župe sv. Martin

Nestvarno toplo vrijeme ovih dana pogodovalo je ovogodišnjoj proslavi nebeskog zaštitnika Župe Podturen, svetog Martina. Svečanu proštenjarsku sv. misu u župnoj crkvi u Podturnu, u srijedu 11. studenoga, predvodio je vlč. Stjepan Najman, župnik župe sv. Nikole u Varaždinu. U svojoj propovijedi je približio svetog Martina kao čovjeka koji nas uvijek poziva da budemo pozorni na potrebe ljudi svoga vremena. Nisu to uvijek samo materijalne potrebe nego često puta i opće ljudske i prijateljske i svjedočke za kršćanske vrednote koje se pomalo guraju na stranu u ovim našim danima. Višestoljetno sjećanje i proslavljanje ovoga sveca pokazuje da dobrota nije uzaludna niti pak zaboravljena: čak niti kod ljudi, a kod Boga je nagrada sigurna i obilna. Lik sv. Martina na našem  glavnom oltaru prikazuje poznatu zgodu darivanja polovice svoga plašta promrzlom siromahu. Tako i sve nas poziva da činimo dobre sitnice koje možemo, a ne da samo pričamo o velikim djelima koja ostaju na priči. Uz vlč. Najmanja sv. misu su suslavili i msgr. Ivan Godina, generalni vikar Varaždinske biskupije, preč. Blaž Horvat, rektor varaždinske katedrale, kao i svećenici Donjomeđimurskog dekanata: vlč. Đuro Vukalović, župnik u Maloj Subotici, vlč. Petar Majstorović, župnik u Goričanu, vlč. Ivan Mikulan, župnik u Dekanovcu, vlč. Darko Kelemenić, župnik u Sv. Jurju u Trnju, vlč. Marko Zadravec, župni vikar u župi sv. Nikole u Varaždinu, inače domaći sin, i podturenski župnik vlč. Josip Pivar. Kako je to bio radni dan, sudionici misnog slavlja su uglavnom bili stariji ljudi. A budući da su svi učenici u jednosmjenskoj nastavi u školi bili prijepodne, oni su u misnom slavlju sudjelovali na sv. misi u 17 sati.

zastava sv. Martina svjedoči o starini Župe Podturen

sudionici misnog slavlja

predvoditelj slavlja sa suslavljenicima

ostvaruje se Isusova nazočnost pod prilikama kruha i vina

uskrsli Krist je među nama

najtješnje sjedinjene vjernika s uskrslilm Kristom

zaziv Božjeg blagoslova da mognemo nasljedovati sv. Martina

Kreirano: 12. Studeni 2015.