Tijelovo nas poziva na kršćansku prepoznatljivost u svijetu

TIJELOVO

(B-2018)

 Mi ljudi koristimo razne načine da bismo nešto: rekli, pokazali i dokazali i na svoju stranu pridobili. Pritom mnogi žele biti uvjerljivi tako da koriste jake riječi, neki drugi tako budu jako bučni, neki opet koriste razne pomodarske načine da bi bili suvremeni inapredni. Ne tako rijetko se pokazalo da što je nešto bilo bučnije, blještavije i modernije, to je bilo više laži i osobne koristi skriveno u svemu tome.

Ima pak JEDAN koji se je nevjerojatno snizio, doslovce ponizio, da bi ljudima došao što bliže. Taj JEDAN je Bog, Bog koji se u Isusu toliko snizio da je došao na razinu ljudskih očiju, ušiju i opipa. Tako su ljudi doslovce mogli Boga u Isusu: vidjeti, čuti i opipati. I ne samo da se je toliko snizio nego se je doslovce i ponizio dopustivši da bude ‘uvršten’ među razbojnike. U svom poniženju Bog je u Isusu išao do krajnjih granica, do žrtve života. I to na način koji je u sebi nosio veliku tjelesnu muku i ogromnu duševnu sramotu. Da je to bila velika tjelesna muka vidi se po tome što su na križ raspinjali ljude izvan grada, iza debelih gradskih zidina, kako ljudi u gradu ne bi morali slušati zapomaganja i jauke onih koji su bili na križu raspeti. Kolika pak je bila sramota završiti na križu vidi se po tome da su nerijetko takve ljude trebali pokapati o ‘trošku zajednice’ jer se obitelj i rodbina nisu htjeli javiti da je to njihov pokojnik. A Isus je s križa stavljen u grob bogatog Nikodema, čovjeka koji je u Isusu prepoznao nekog velikog i važnog za ljude.

Proslava današnje svetkovine TIJELOVA pokazuje nam da je taj Isus doista netko velik i važan za ljude. To što je nazočan u posvećenoj hostijidakle u kruhukoja se gotovo i ne vidi u pokaznici, pokazuje nam njegovu nenametljivost prema ljudima. Tu ga prepoznaju oni, samo oni, koji su otvorenog duha povjerovali njegovim riječima:Evo, ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta.“ I danas je on ovdje među nama i s nama. Sam po sebi je praktički nezamjetljiv, tek u posvećenoj hostiji, ali želi biti itekako zamjetljiv po nama kršćanima gdje god mi bili: gdje god mi živjeli, gdje god mi radili.

Današnja tijelovska procesija hoće pokazati da nas ima, da Isus i ovdje i sada ima svoje učenike koji ga nastoje slijediti. Pritom je posve nevažno koliko smo visoki i koliko smo teški, posve je nevažno u kojem mjestu živimo i kojim se poslom bavimo… važno je i jedino važno: koliko smo kršćani tamo gdje jesmo i u onome čime se bavimo! E, to je važno. Tu ne bismo smjeli zatajiti u bitnim vrednotama kršćanske vjere. Pritom je najmanje koristi od nas kršćana ako se samo žalimo i ako samo kukamo nad svijetom, nad grubostima i nepravdama koje ljudi čine ljudima. I ne trebamo maštati što bismo mi činili: kad bismo bili na tome i tome mjestu, u toj i toj službi, u tim i tim mogućnostima. Jer, na tom mjestu nismo, u toj službi nismo, i te mogućnosti nemamo – ali tamo gdje jesmo, u službi koju imamo i u mogućnostima s kojima raspolažemo – e, tu trebamo biti aktivni. I za to, i samo za to, smo odgovorni. Ako pak odgovorni, onda i krivi ili zaslužni.

Dakle, Isus ipak nije i ne želi biti nazočan među svojima do konca svijeta samo u posvećenoj hostiji nego baš po svojim ljudima, nama kršćanima. A posvećena hostija nam treba postati i biti duhovna hrana da možemo što više i što bolje nasljedovati Isusa unoseći u svoj ‘mali svijet’ Isusove vrijednosti. Da, u svoj ‘mali svijet’. Ne na svjetskoj razini, ne niti na državnoj razini, nego baš tamo gdje jesmo. Tamo gdje jesmo, tamo smo odgovorni pa zato i zaslužni ili krivi za stanje našega ‘malog svijeta’. I kad mnogi Isusovi učenici, kad mnogi kršćani, poboljšaju svoj ‘mali svijet’ to će onda i ‘veliki svijet’ uistinu postati bolji i ljepši za život ljudi. Kao kad se malena zrna pšenice, ili još manja zrna pijeska, sipaju jedno na drugo, uskoro nastane najprije malena pa onda sve veća i veća hrpa. Samo ne smijemo posustati u nasipavanju: ne samo pšenice ili pijeska nego u nasipavanju dobrote i dobrih djela u ovaj naš maleni svijet: da tako dobra djela postanu i dio velikoga svijeta.

Valjda nam često ponestane i snage i volje na taj način biti kršćanima, i tako biti korisni ovome svijetu, jer se premalo s Kristom družimo: i po molitvi i po svetoj hostiji. A oboje nam se nudi svake nedjelje na sv. misi. Zato ne može biti, zato ne smije biti, značajnijega posla i bolje upotrijebljenog vremena nedjeljom nego sudjelovati u sv. misi. I mnogo će nam toga bolje uspijevati, mnogo će nam toga bolje ‘ići od ruke i sve ćemo stići: i Boga proslaviti, i bližnje posjetiti, i poslove završiti. Odvažimo se na to. Plodovi neće izostati.

Kreirano: 31. Svibanj 2018.

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856