Marija je začeta bez grijeha da bude Majka Božjeg Sina

BEZGREŠNO ZAČEĆE BDM

(A-2022)

Ne treba čovjek baš jako dugo živjeti pa da mu se dogodi neki peh u životu, neki neuspjeh. Iz školskih dana mnoge prate sjećanja na loše ocjene. Nije ni mali broj vozača koji imaju za sobom neku vozačku nevolju: bilo zbog loše ceste, nekog kvara ili neugodnog susreta s prometnom policijom. Još je veća nevolja onih koji su ostali bez posla. Sve se to popravilo: ako su učenici ispravili loše ocjene, ako su vozači izbjegli nevolje na putu, a još više ako su ljudi bez posla ubrzo našli novo zaposlenje.

Malko neobični uvod u propovijed za današnji blagdan Bezgrešnog začeća BDM. A zapravo dogodilo se nešto slično ljudskom rodu. U samim počecima, još u raju zemaljskom ljudi su se pogrešno opredijelili: odvojili su se od Boga i priklonili su se napasniku đavlu. Htjeli su postati ‘kao Bog’, a onda su se htjeli od Boga skriti! I jedno i drugo bilo je nemoguće; i jedno i drugo bilo je bezuspješno. I nisu se odvojili samo od Boga već su se i međusobno odvojili pa su krivicu za neuspjeh prebacivali na drugoga: muž na ženu, žena na đavla. Dakle ništa od božanske veličine kakvu su htjeli postići.

No, dogodio se i onaj željeni ispravak: što su ljudi pokvarili, Bog je obećao popraviti. Stvaranjem svijeta i ljudi Bog je pokazao svoju moć, a obećanjem popravka načinjene štete Bog je pokazao ljubav prema ljudima. Ljubav koja nadilazi i pobjeđuje zlo. Istina je kako je to obećanje dano za ljude poprilično zagonetno. Nije rečeno: to će se dogoditi tada i tada, na tom i tome mjestu, po tome i tome spasitelju. Po opisu nastanka grijeha u raju zemaljskom žena je bila začetnik toga pa je zato najavljena i nova žena koja će biti začetnik spašavanja onoga što su ljudi pokvarili.

Što je to bilo, gdje i kako opisuje nam današnje evanđelje: u galilejskom gradu Nazaretu u kući djevice Marije. Bila je poprilična zavrzlama u raju zemaljskom kad su se ljudi odijelili od Boga: ljudi su se skrili pred Bogom i prebacivali odgovornost za učinjeno na drugoga. A nekako slična zavrzlama zbila se i u kući djevice Marije: najprije se začudila neobičnom pozdravu, a onda još neobičnijoj ponudi. Prvi ljudi su sebe smatrali većima od toga kakvima jesu, djevica Marija pak je sebe smatra-la premalom za ono uzvišeno na što je bila pozvana: da rodi Sina koji će se zvati Sin Svevišnjega. Eto, to je i bio razlog njezina bezgrešnog začeća, to da će biti Majka Sina Svevišnjega. Zbog čestog, ma gotovo redovito, pogrešnog razumijevanja Marijina bezgrešnog začeća valja naglasiti da tu nije govor o Isusovom začeću pod srcem Marije – to slavimo na Blagovijest, 25. ožujka, točno devet mjeseci prije Božića. Današnji blagdan kaže da je Marija bez istočnog grijeha začeta po svojim roditeljima Joakimu i Ani. Začeta je onako kako se začinju i sva ljudska djeca. Jedino je Marija bila izuzeta, sačuvana, od posljedica istočnog grijeha kojega nasljeđuju svi ljudi časom svoga začeća i kojega se oslobađaju časom krštenja. Za točno devet mjeseci, 8. rujna slijedeće godine slavit ćemo Marijino rođenje – bit će to na blagdan Male Gospe.

Ipak, iz događaja opisanog u današnjem evanđelju vidimo da Marija nije bila anđeo nego istinski čovjek pa je bila zbunjenaevanđelje kaže smetenazbog izvanredne Božje ponude. Usporedbe radi: kako bi svi mi, ili barem većina, bili smeteni, iznenađeni, mogućom ponudom da budemo upravitelji, direktori, nekog poduzeća u kojem uopće i nismo zaposleni… ili pak da nam se ponudi da budemo predsjednici države premda nismo ni bili na izbornoj listi. A to bi ipak bilo puno manje od ponude Mariji da bude Majka Božjeg Sina.

No, nakon početne smetenosti i oklijevanja Marija je ponizno prihvatila Božju ponudu. Nije uzviknula ‘pa za to sam rođena’ već je ponizno rekla:Evo službenice Gospod-nje.“ Da, tako se ponašaju sveci: svjesni Božje veličine i dara ponizno stavljaju svoje sposobnosti na službu Bogu i ljudima. Bogu i ljudima! Tako nas Marija svojim primjerom poziva da i mi svoje sposobnosti kojima smo od Boga obdareni stavimo u službu zajednici u kojoj živimo. Najprije u obitelji, pa u školi ili na radnom mjestu… dakako i u svojoj župi. Djeca, mladi i stari… svatko ima neku sposobnost i svatko može to podariti svojim bližnjima. Već znamo da zbog svoje posebnosti u Božjem planu Marija ipak nije bila pošteđena teškoća i napora života. Znamo da je kao trudnica hitala u pomoć rođakinji Elizabeti, znamo u kakvim je uvjetima rodila Isusa, pa je cijela obitelj morala pobjeći u inozemstvo da se spasi život djeteta Isusai još ima toga. Dakle, nije živjela bez napora i problema… premda joj je anđeo rekao da je ‘milosti puna’. Po ljudski nije Mariji bilo lako, a ispunila je sve, sav Božji plan. Slijedimo je i mi u svom malom svijetu da bude bolji i ljepši jer smo mi tu.

Kreirano: 8. Prosinac 2022.

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856