Mudraci traže, pitaju i pronalaze

BOGOJAVLJENJE – TRI KRALJA

(A-2023)

Mnogima je poznata izreka ‘tko pita, ne skita’. Tu bi se moglo dodati ‘osim ako krivoga pita’. Baš to, da su krivoga pitali dogodilo se trojici mudraca u Jeruzalemu. Što je to bilo i kako je bilo čuli smo malo prije u evanđelju. Trojica mudraca pitala su žitelje Jeruzalema:Gdje je taj novorođeni kralj židovski?“ Pitanje je bilo sasvim ozbiljno i unijelo je nemir u ljude – osobito se uznemirio sam židovski kralj. Otprve je jasno zašto se je on najviše uznemirio: Ako se rodio novi kralj, stari kralj se mora maknuti. A teško se maknuti i vlastitome sinu dok je još otac pri snazi, a tuđeg sina treba na svaki način spriječiti da postane novi kralj. Ali kako ga spriječiti kad ne znaš ni tko je ni gdje je? I onda je potraga dala neki trag: što bi to moglo biti i gdje bi to moglo biti.

Tu pak se zbiva nešto stvarno zanimljivo, još bolje rečeno nešto začuđujuće. Domaći ljudi znaju, ili točnije rečeno naslućuju, gdje bi to moglo biti. Znaju, ali ne mare. Umjesto da zainteresirano idu potražiti toga novoga kralja, jer bi to trebao biti njihov budući kralj, oni nehajno prepuštaju strancima da nastave tražiti. Sam kralj smišlja lukavi plan kako se riješiti neželjenog kralja: neka mu stranci jave tko je to i gdje se nalazi. Pritom se pretvara, glumi da se i on želi tom novom kralju poklonitino namjera mu je grozna: želi ga ubiti!

A onda se pokazalo da vladari ne mogu ostvariti sve svoje namjere: ima Netko koga se ne može nadmudriti. I kao što su mudraci prije slušali kraljevu uputu, sada slušaju uputu anđela: vraćaju se drugim putem – mimo kralja Heroda – u svoju zemlju. I tako je propao zlobni plan kralja Heroda da ukloni mogućeg konkurenta. I novorođeni je kralj ostao u životu!

I premda mi najlakše zapamtimo trojicu mudraca ipak je u centru pozornosti i važnosti svih ovih događanja upravo taj novorođeni kralj – zbog njega se to sve odvija: on je glavni lik svih ovih događanja. Zbog njega su mudraci krenuli na daleki put, zbog njega su se uznemirili stanovnici Jeruzalema, zbog njega je uzdrhtao kralj Herod. U nastavku evanđelja, koji mi nismo danas čitali, zabilježena je grozota koju je učinio kralj Herod. Razočaran postupkom mudraca, koji su ga zaobišli i nisu mu javili tko je i gdje je taj novorođeni kralj, okrutni Herod je dao poubijati svu djecu od dvije godine na niže u okolici Betlehema. Vjerovao je da će tako biti ubijen i taj novorođeni kralj. I taj mu plan nije uspio: opet se umiješao sam Bog i spasio je život novorođenom kralju.

Mi sad znamo da taj novorođeni kralj nije ni po čemu sličan kraljevima ovoga svijeta. I sam je na suđenju pred Pilatom izjavio da: ‘on jest kralj, ali da njegovo kraljevstvo nije od ovoga svijeta’. Zato nama ljudima nije uvijek lako prihvaćati Božji način djelovanja u svijetu. Zamislimo si: Bog moćan, čak svemoćan, a ljudi ga mogu ignorirati i postupati protivno Božjoj volji. Tako da mnogim ljudima Bog nije od neke koristi na ovom svijetu: ne drma svijetom, ne vlada ljudima. A zaboravlja se kako je sve na ovom svijetu kratkotrajno pa zato i varljivo.

Hajde, zamislimo si ove dvije situacije, ali onako ozbiljno. Prva je situacija da Boga nema, a mi živimo kao da ga ima i nastojimo se držati Božjih zapovijedi i preporuka. Zato si nismo priuštili neke zamamnosti ovoga svijeta jer smo se ‘ravnali po Božjem, a ne po ljudskom’. I završimo svoj život na zemlji i jednostavno nestanemo u ništavilu. Boga nema, vječnog života nema. Sve je gotovo i nikom ništa.

Druga situacija: živimo kao da Boga nema, činimo sve što nam se prohtije i da ne nabrajam sve nepodopštine koje ljudi čine… I onda završimo svoj život na zemlji i ustanovimo: ima Boga! Postoji Bog! I što ćemo i kako ćemo onda u vječnosti?!

Zato nam valja slijediti primjer trojice mudraca koji su nakon susreta s novorođenim kraljem Isusom, promijenili svoj životni put. Ne samo da nisu išli kralju Herodu nego su i isti život na zemlji drukčije živjeli. Sve isto – a ništa nije isto. Zato i mi pitajmo prave ljude da bismo imali i pravi uspjeh. ‘Tko pita ne skita, osim ako krivoga pita’. Isus nam nudi najbolji odgovor.

Kreirano: 7. Siječanj 2023.

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856