Nova godina, nova Božja ponuda

MARIJA BOGORODICA – NOVA GODINA

(B-2021)

Nova je godina danas započela, 2021. godina od Isusova rođenja koje smo prije tjedan dana proslavili. Mnogi se sigurno s veseljem opraštaju od prošle godine koja je po mnogo čemu bila posebna, a valjda najpoznatija po pandemiji straha od zaraze novom nepoznatom bolesti. Za mnoge je bila teška i zbog velikih šteta od nedavnih potresa. I trebat će podosta strpljenja i napora da se mnogo toga normalizira, vrati na neka dobra stara vremena. Zato mnogi ulaze u novu godinu s nadom i željom da danas započeta godina bude jednostavno bolja. Mi kršćani započinjemo novu godinu i sa željom da nam je Bog blagoslovi.

Tako smo čuli u 1. misnom čitanju da su već starozavjetni svećenici bili poticani da mole Božji blagoslov na narod. Biti od Boga blagoslovljen očito znači biti praćen i poduprt Božjom jakošću u svom životu. Sjetimo se začas da je i Marijina rođakinja Elizabeta rekla Mariji blagoslovljena ti među ženama. Elizabeta je po posebnom Božjem nadahnuću saznala da je Marija posebna žena, od Boga izabrana i praćena. Kako bi inače Elizabeta znala da Marija pod srcem nosi Spasitelja, Bogočovjeka Isusa? Od Boga izabrana i praćena Marija je imala i vjere i snage odgovoriti anđelu Gabrijelu koji joj je donio Božju ponudu: Evo službenice Gospodnje. Neka mi bude po tvojoj riječi.“

Ta Marija, koja je prihvaćanjem Božje ponude postala Bogorodica, se na početku svake nove godine našega života nama vjernicima stavlja za uzor u prihvaćanju Božjeg plana s nama: i u novoj godini. Zato se na prvi dan nove godine uvijek slavi Marija Bogorodica. U evanđelju smo je susreli zadivljenu onim što su pripovijedali betlehemski pastiri. A to što su pripovijedali i oni su saznali po posebnom Božjem daru. No, to što su pripovijedali pastiri Marija nije samo radoznalo slušala nego je o svemu tome prebirala u svom srcu. Prebirati u srcu valjda znači ozbiljno o nekome ili nečemu razmišljati i tako nastojati shvatiti dubinu i dalekosežnost toga što se zbiva.

Ljudi našega vremena u tome imaju velikih poteškoća. Naime, napretkom medija, koji nam svakoga časa donose nove i nove vijesti o događanjima u dalekim krajevima, o  događajima koji nemaju praktički nikakva utjecaja na naš  život, nužno postajemo površni slušatelji. Jednostavno ne  stignemo o nečemu ni ozbiljnije čuti, a kamoli o tome još i  razmišljati. Jer nas već slijedećeg trenutka zapljusnu nove i  nove vijesti. Tako nam se onda lako dogodi da ostanemo pasivni i u događanjima u kojima bismo i mogli i trebali sudjelovati. Marija Bogorodica na početku jedne nove godine treba nam biti poziv i primjer da doista nastojimo dublje i ozbiljnije razmišljati o događajima tijekom ove godine, u događajima u kojima i mi trebamo aktivno sudjelovati.

Danas, pa i nekoliko slijedećih dana često ćemo izmjenjivati uobičajenu čestitku sretna Nova godina. Pritom ništa ne znamo pa onda i ne kažemo tko bi nam mogao ili trebao tu godinu učiniti sretnom. Već je rečeno da nas vjernike današnje 1. misno čitanje upućuje na Onoga tko nam svojim blagoslovom donosi sreću. To je Bog. Sveti pisac navodi ljude vjernike od koga da očekuju i dobivaju blagoslov, blagoslov na svoje napore i na svoja djela. Pritom naša vjera nije isprazna, nije utopija, nego se temelji na iskustvu i svjedočenju mnogih generacija ljudi prije nas: da Bog prati ljude u njihovu životu. Prati ih i tako da im daje snage da nose životne teškoće koje po uskrsnuću i vječnom životu zadobivaju svoj puni smisao.

I dok kao vjernici molimo i prihvaćamo Božji blagoslov pozvani smo da i mi jedni drugima budemo blagoslov, da naši bližnji budu sretniji, zadovoljniji zbog našeg ponašanja prema njima negoli bi to bili da nas uz njih nema. Onda će tako zapravo Bog posredno po nama vjernicima djelovati u ovome svijetu.

Danas slavimo Mariju Bogorodicu koju je Bog trebao u ovome svijetu da Bog kao čovjek uđe u ljudsku povijest. Zatim je Bog trebao apostole da radosnu vijest o Božjoj ljubavi prema ljudima prošire po cijelom svijetu. I nevjerojatno je koliko su ta dvanaestorica apostola promijenila svijet na bolje. Naravno, kasnije su to činili sve novi i novi apostoli, koji se više tako i ne zovu, a to su biskupi i svećenici. I zapravo na svoj način i svi kršćani sve do naših dana. Vjerojatno puno puta osjetimo da ovaj svijet u mnogo čemu nije dobar, Pa to je onda znak da i ljudi našega vremena trebaju apostole: i da smo i mi, sadašnji Isusovi učenici, apostoli našega vremena i našega svijeta. Mi smo sada pozvani ovaj svijet činiti boljim. Već je puno puta rečeno da je mala,  zapravo nikakva korist, žaliti se nad zloćom i nepravdama u  svijetu. Puno je, puno bolje učiniti svoje malo dobro, onako svakoga dana. I već će  svijet biti malo, malčice bolji. Najobičniji primjer: ništa ne  koristi proklinjati mrak, a samo jedna upaljena svijeća bit će od koristi, učinit će mrak manjim.

Pred nama je nova godina, valjda za većinu cijela godina, svih 365 dana, kad će po namapo meni i tebiovaj svijet moći biti bolji.

Kreirano: 1. Siječanj 2021.

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856