Otvoreni Bogu, maleni čine mnogo

14. NEDJELJA KROZ GODINU

(A-2020)

Jesmo li mi danas dobro čuli Isusa koji govori:Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima.“ I to nam Isus govori baš danas, danas kad ljudi naše Domovine na izborima biraju mudre i umne za daljnje vođenje države. Prije dana izbora slušali smo mnoge kandidate kako nam nude svoja mudra i umna rješenja za probleme i poteškoće koji nas muče. Očito se Isus ne ravna po našoj ljudskoj logici, po našem razmišljanju, pa onda i po našem odabiru. Isus svoja rješenja nudi malenima. Od malenih ljudi Isus očekuje širenje njegove radosne vijesti, od malenih ljudi Isus očekuje promjenu ljudi i svijeta na božanska mjerila i vrijednosti.

Zanimljivo je zamijetiti kako su ti Isusovi maleniuspjeli proširiti Isusovu radosnu vijest po cijelome svijetu i koja traje već 2.000 godina. A počela se ta radosna vijest širiti svijetom u vrijeme moćne vladavine Rimskog carstva. I moćnog Rimskog carstva već odavno nema, raspalo se uz mnoge muke i nevolje i brojne smrti ljudi. Nije nepoznato da se i širenje Isusove radosne vijesti također odvijaloi danas se tako odvijauz mnoge nevolje i muke, i brojne smrti ljudipa ipak to čudo radosne vijesti i dalje traje. Očito su ti maleni Isusovi ljudi moćni svjedoci neizmjerne Božje ljubavi i zato su i neuništivi. Pa konačno ni sam Isus nije bajno prošao među ljudima: imao je brojne obožavatelje dok je Palestinom hodao, mnogi su se divili njegovim riječima i čudesima, a onda… onda su mu priredili veliko poniženje i sramotnu smrt na križu. Po ljudski to bi ujedno bio kraj navještaja radosne vijesti o velikoj Božjoj ljubavi prema ljudima. Jer, kakav je to Bog, kakva je to velika Božja ljubav, kad niti svoga Sina nije htjela ili nije mogla zaštititi od muke i smrti? No, u Isusu nije djelovala samo ljudska sila, u Isusu je Bog bio na djelu na čudesni božanski način. Uskrsnućem je to potvrđeno.

Jednako tako i u malenima koji slijede Isusa ne djeluje samo ljudska sila, niti ljudska umnost i mudrost, nego je to Božje djelo koje se izvodi po ljudima. I manje je važno koliko su ti ljudi jaki, manje je važno koliko su mudri i umni, važnije je, mnogo  važnije, koliko su otvoreni Božjem nadahnuću i koliko se  oslanjaju na Božju silu. Dakako, i ljudi, i ti maleni,  se trebaju založiti onoliko koliko to ljudske sile dopuštaju.  Mogu se ljudi i oglušiti na Božja nadahnuća, mogu ostati lijeni u svom zalaganju… i onda se doista božanske stvarnosti manje zamjećuju u svijetu, u čovjekovu djelovanju.

Onima kojima je poštivanje zapovijedi i propisa važnije od dobra čovjeka ostaje skrivena Božja ljubav. Isus naglašava da je Bog tajnu svoje osobe i ljubavi otkrio malenima i jednostavnima, onima koji nemaju poteškoća u prihvaćanju Boga i njegove ljubavi. Maleni su oni koji vjeruju u Isusovu poruku i nastoje tako živjeti. Vjera doista nije skup moralnih zakona i pravila, vjera je življenje božanskih stvarnosti u ljudskim okolnostima.

Zanimljive su i Isusove riječi moj je jaram sladak i breme moje lako. To baš i nije po našim ljudskim mjerilima. Kako da ti jaram bude sladak kad ti on ograničava kretanje i slobodu? Kako da breme bude lako ako je breme. Za nas ljude je breme nešto što te opterećuje, nešto što se teško nosi. Isusov jaram je lagan jer to nije zakon nego ljubav! Za onoga koga se voli nikad nam nije teško nešto učiniti, makar to, naizvan gledajući, doista bilo teško. Onome koga se voli nije teško i nesporazume oprostiti. Sigurno je puno lakše mijenjati pelene djetetu jednoj mami toga djeteta nego teti u jaslicama – a sadržaj u pelenama je isti. Oni koji se vole ne pitaju što ćeš mi lijepoga učiniti nego što ću ja tebi lijepoga učiniti. Takva ljubav, i samo takva ljubav, i u braku uspijeva i drži ga stabilnim usprkos nesporazumima i povremenim svađama. To se počne učiti odmalena kad je više djece u obitelji: i kad su posvađani ipak moraju biti u istoj kući možda i u istoj sobi. Djeca koja nisu iz iste obitelji se razilaze nakon svađe i opet dođu skupa kad se pomire.

Ovakvu slogu među ljudima apostol Pavao je u Poslanici Rimljanima, čiji smo kratki odlomak slušali kao današnje 2, misno čitanje, protumačio prebivanjem Duha Kristova u čovjeku. Jer Isus je doista prihvaćao sve ljude: i dobre i loše. Isus nije nikada odbacivao ni osuđivao čovjeka grešnika, ali je uvijek odbacivao grijehe čovjeka. Na blagdan apostolskih prvaka sv. Petra i sv. Pavla, koje smo proslavili prošlog ponedjeljka, podsjetili smo se kako je i toj dvojici najpoznatijih apostola Isus oprostio: Petru zatajenje u vrijeme Isusove muke, a Pavlu progon kršćana. I obojica postala su apostolskim velikanima.

Tko se odluči učiti od Isusa živjet će pomiren s Bogom, sa samim sobom i sa svojim bližnjima. Danas nas Isus poziva da budemo tako maleni da nas se drugi ne moraju bojati. Uzmimo Isusov jaram na sebe, a to znači zalažimo se u svojoj zajednici tako da zbog nas – zbog mene i tebe – bude više dobra. To je način života Isusovih učenika, to je način života kršćana od apostolskih vremena pa do konca svijeta. Mi sad trebamo činiti svoj dio. Sada je red na nama.

Kreirano: 5. Srpanj 2020.

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856