Sveti Josip je šutio da bi Boga čuo

SVETI JOSIP

(A-2020)

Sveti Josip je, modernim jezikom rečeno,muškarac specijalaci ne samo svoga vremena nego svih vremena, od kako je svijeta i ljudi. Već smo sigurno više puta čuli da u Svetom pismu nije zabilježena niti jedna jedina njegova riječ. Sigurno ne zato jer je bio papučar koji nije smio pisnuti, jer u onodobnom patrijarhalnom društvu Josip je morao voditi obitelj, morao je skrbiti za potrebna materijalna dobra. On je morao odlučiti da si uzme Mariju za ženu, on je morao odlučiti da Mariju i tek rođenog Isusa povede u inozemstvo, u Egipat, kako bi spasio Isusa od ubojite ruke kralja Heroda. Evo već samo ovih par spomenutih primjera zabilježenih u Bibliji poprilično nam jasno govori da je Josip govorio djelima. Josip je jednostavno činio ono što je trebalo činiti. A da bi znao što treba činiti osluškivao je u dubini svoga bića Božja nadahnuća. Tako možemo reći da Josip ne govori previše riječima da ne bi propustio čuti što mu Bog ima reći. Kako ta Božja nadahnuća nisu bila napisana na papiru niti jasne SMS poruke to je Josip više puta u tom osluškivanju Božjeg nadahnuća pomišljao: je li on to dobro razumio, je li on to zbilja na taj način uključen u Božji plan? Pa ako je imao takvih sumnji to uopće ne začuđuje nego pokazuje da je Josip bio pravi čovjek, i to ozbiljan čovjek, koji razmišlja i svojom glavom, koji ima i svoje planove i želje. U tim njegovim sumnjama i nedoumicama produbljivala se njegova vjera, njegovo pouzdanje i predanje Bogu da ga vodi – i to osobito da ga vodi onda kad se mora učiniti nešto posebno.

To je dobro čuti danas, u ovo naše vrijeme, kad se na sav glas ističe sloboda čovjeka da živi po svome. Danas svatko želi imati potpuno pravo na svoj izbor i nitko mu ne smije za to prigovoriti nego ga treba pohvaliti za njegovu kreativnost, za njegovo iznašašće nečega novoga. Danas je osobito opasno ako nekoga mediji proglase konzervativcem. Taj čovjek može imati najbolje ideje, najvrednije planove, mediji će ga tako ocrniti i obezvrijediti da će to sve dobro propasti i prije negoli se počne ostvarivati. Tu će se malo tko sjetiti da je konzerva nešto vrijednoga i dugotrajnoga. Nitko neće konzervirati nešto bezvrijedno, jednostavno zato jer bi konzerviranje koštalo više nego vrijedi ono što je u konzervi. Pa se tako valjda i nešto u ljudskom životu trajno održalo, kao da je konzervirano, jednostavno zato jer je to vrijedno, jer je to trajno, jer je to svevremeno. Može se nešto malčice prilagoditi, ali bit ostaje ista. Tako je sigurno obitelj jedna trajna vrijednost, konzervirana vrijednost, jer se kroz više tisućljeća pokazala kao vrednota koja ima smisla jer podiže i odgaja nove i nove naraštaje ljudi.

Već se duže vremena blagdan sv. Josipa slavi i kao dan očeva. Time se želi istaknuti posebna uloga i vrijednost oca u obitelji. Povremeno se provode razna istraživanja obitelji čiji rezultati pokazuju da je najviše uspješnih obitelji, iz kojih su stasali vrijedni i zreli ljudi, onda kad i otac i majka ispune svoju ulogu. Dakako ni to se ne odvija bez pogrešaka, ali je dobar rezultat neusporedivo veći negoli izvan obitelji.

To osobito vrijedi onda kad se ljude promatra kao Božja stvorenja koja imaju svoj početak od Boga i koji im nudi i svoju vječnost. Kako su ljudi bez Boga uistinu krhka stvorenja pokazuju nam i događanja pojavom tzv. korona-virusa. Uz epidemiju tog virusa zavladala je epidemija straha. Ako netko malo jače kihne ili zašmrca, odmah je sumnjiv i ljudi bježe od njega. (Negdje sam pročitao šaljivu uputu da je za sprečavanje oboljenja od toga virusa najbolje jesti češnjak. On neće ništa naškoditi virusu, ali će ljude držati podalje od tebe.)

Sveti Josip je ozbiljan čovjek koji ne govori previše, čovjek koji radi, koji je poslušan i tajnama obiteljskog života i božanskog plana i koji je ponizan pred pitanjima na koja ne može dati odgovor, ali ih vjerom prihvaća i vjerom im daje smisao kad su za njega teška i neugodna.

Kao što je živio tiho, mirno, daleko od pozornice svijeta na kojoj se odvijala drama spasenja čovjeka, izgleda je tiho i otišao s ovoga svijeta. Mirno, bez pompe i velikih govorancija. Josip je bio čovjek tišine i slušanja onoga što mu Bog želi reći. Biti tih i slušati ni danas nije među ljudima popularno, niti među muškarcima niti među ženama. Sv. Josip je bio čovjek koji je slušao Boga i koji je Boga stavljao na pozornicu svoga života. Slušao je što on kao muškarac treba činiti i kako on to treba činiti. I danas su nam potrebni takvi ljudi: koji ne pričaju prazne riječi, koji slušaju što im Bog govori i onda to Božje svojim zalaganjem u svijetu ostvaruju. Sv. Josipe, budi nam u tome nadahnuće i potpora s jednostavnom porukom: može se. Uz Božje nadahnuće i potporu te svojim zalaganjem – može se.

Kreirano: 19. Ožujak 2020.

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856