U druženju s Kristom sigurno se do cilja stiže

VELIKI ČETVRTAK

(A-2023)

         Malo tko od nas nije bio na nekom svečanom ručku ili večeri. Pa već mala djeca slave svoje rođendane, često u posebnim igraonicama, pa onda kao najpoznatiji 18. i 50. rođendan, a uskoro će biti proslave prvih pričesti i krizmi. U naše vrijeme svatovi i krstitke su nekako rijetki. Na tim svečanostima manje je važno jesti i piti, puno je važnije družiti se s pozvanim gostima. Tako bude i na proštenjima.

A malo prije smo u evanđelju čuli kako je Isus s apostolima bio na jednoj posebnoj večeri: večeri Pashe. Ta je večera bila posebna, osobito posebna. Ta je večera bila onda, a to je i danas za sve Židove, proslava oslobođenja židovskog naroda iz egipatskog ropstva. Za tu posebnu večeru bila su propisana i posebna jela i pića uz koje se sve nazočne podsjećalo: najprije na teške dane u ropstvu a onda i na radost oslobođenja iz ropstva. O tome što se jede na toj večeri i kako se jede slušali smo u 1. misnom čitanju.

Na takvu pashalnu večeru Isus je kao učitelj okupio svoje učenike. Isus je znao da je to njegova posljednja večera na zemljiapostoli to nisu znali. Može biti da su oni razmišljali kako će im Isus na kraju večere objaviti početak oslobađanja židovskog naroda od okupatorske rimske vlasti. Pa učenicima je još u živom sjećanju nedavni veličanstveni Isusov ulazak u Jeruzalem. I mi smo na Cvjetnicu čuli kako ga je tada oduševljeno pozdravljalo silno mnoštvo ljudi. Pozdravljali su ga kao novoga kralja i pritom mahali granama maslina i palmi. Čak su i svoje haljine prostirali po putu kako ne bi išao po prašnjavoj zemlji. Učenici su valjda mislili kako bi to mnoštvo jednako oduševljeno pohrlilo za Isusom u oslobađanje od okupatorske vlasti.

A onda su učenici doživjeli prvo veliko iznenađenje: Isus im je počeo prati noge. To je inače bio posao slugu onoga vremena prema svojim gospodarima i nikako ne pristaje da učitelj pere noge učenicima. Onako u čuđenju svi su učenici to prihvatili – valjda zato jer ne priliči  da učenici nešto prigovore svojem učitelju! Danas to  nije problem: danas učenici prigovaraju učiteljima i to  uz svesrdnu pomoć svojih roditelja.

Ali kad je došao red na Petra, on se glasno pobunio:Nećeš mi  prati nogu nikada! Bolji poznavatelji Svetoga pisma Novoga  zavjeta znaju da je taj Petar više puta imao neku prepoznatljivu inicijativu: on jednostavno nije bio mrtvo puhalo koje samo čeka naredbe ili pak da drugi nešto prvi učine. Netko se još sjeća kako smo u čitanju Muke na Cvjetnicu čuli Petrovo junačenje da će i umrijeti za Isusa, pa smo čuli kako je u želji da obrani Isusa od uhićenja jednom čovjeku odsjekao uho. No, u toj svojoj poduzetnosti nije izdržao do kraja: na suđenju Isusu triput je zatajio da uopće Isusa i pozna. No, kasnije je to sve popravio i mučeničkom smrću zapečatio svoju vjernost i ljubav prema učitelju Isusu.

Isus je oprao noge učenicima ne zato da ih zadivi danas bi rekli da dobije što više klikova na Internetu nego je to učinio njima za primjer: da su i oni pozvani biti na službu ljudima. Pranje nogu je samo primjer potpunog služenja. I kao što Isus nije poveo ljude u revoluciju i oružanu pobunu kojom bi svrgnuli okupatorske vlasti, tako ni njegovi učenici nisu u svijetu poveli revoluciju u osvajanju vlasti nego su poveli ‘revoluciju srca’, promjenu čovjekove nutrine. Kad se čovjek tako iznutra promijeniu srcuonda mijenja i svijet oko sebe. Takve promjene ljudi su spore, ali su na ‘duge staze’ učinkovite i s manje krvi nego nasilne revolucije.

U današnjem evanđelju ne pišetko hoće može dalje čitati iz Biblijeda je pri kraju ove posljednje večere Isus rekao učenicima da i oni to čine njemu na spomen: da budu na službu ljudima. I kad god se sastanu u njegovo ime – On će biti s njima. I Isusovi učenici, oni tada i mi sada, to doista čine na svojim sastancima koji se zovu sv. misa ili euharistija. I nije Isus aktivno bio prisutan samo na onoj jednoj jedinoj posljednjoj večeri – on je trajno i aktivno prisutan na svakoj euharistiji, na svakoj sv. misi. Zato se nakon riječi pretvorbe zakratko podižu kalež i hostija da se sve nazočne podsjeti, upozori, da je tu sada stvarno nazočan uskrsli Isus. Da to bude jasnije, kratko se i pozvoni – ako ima ministranta da to učini. Učenik Juda je ranije izišao s te večere jer mu je valjda izgledalo da je uzalud potrošio svoje tri godine dok je hodao s Isusom. Jer Isus umjesto da pokrene ustanak, pere noge kao zadnji sluga. Kad već Isus neće pokrenuti oslobođenje naroda, to će barem on zaraditi lijepu svotu novca za sebe: 30 srebrnjaka.

I kroz duga stoljeća na tim sastancima svaki put mi kršćani čujemo razne primjere i pozive kako biti na službu ljudima, svojim bližnjima. Tko se rijetko ili nikako ne odaziva na te sastanke s uskrslim Isusom postupno je sve manje i manje sposoban biti bližnji svojim bližnjima. Mogu ljudi biti skupa, i pod istim krovom, ali si nisu bližnji makar su si blizu. Naše vrijeme je osobito pozna-to po osamljenosti ljudi koji su virtualno tobože povezani s mnogim i mnogim ljudima… a zapravo su sami!

Danas smo započeli sveto vazmeno trodnevlje i u drugoj smo polovici Velikoga tjedna. Taj je tjedan veliki po događajima koji su se zbili u Isusovom životu, a koji imaju veliko značenje za ljude – već u ovom prolaznom životu, da bi svoju puninu dosegli u vječnosti. Po vjerskim obredima ovoga velikog tjedna mi i sebe uključujemo u plodove onih događaja koje je Isus za nas ljude učinio. Mi kršćani vjerujemo da je ovaj naš život na zemlji jedno hodočašće: hod kroz teškoće i radosti. U tom hodu ostvaruje se nešto od naših želja i planova, a biva i mnogo toga izvan naših životnih želja i planova. Kad svojim životom slijedimo uskrslog Isusa na dobrom smo životnom putu, putu prema vječnosti.

Kreirano: 7. Travanj 2023.

close window

Service Times & Directions

Weekend Masses in English

Saturday Morning: 8:00 am

Saturday Vigil: 4:30 pm

Sunday: 7:30 am, 9:00 am, 10:45 am,
12:30 pm, 5:30 pm

Weekend Masses In Español

Saturday Vigil: 6:15pm

Sunday: 9:00am, 7:15pm

Weekday Morning Masses

Monday, Tuesday, Thursday & Friday: 8:30 am

map
6654 Main Street
Wonderland, AK 45202
(513) 555-7856